Profile of Minister

 
 
 
 datopaullowsengkuan
Minister in the Prime Minister’s Department

DATUK PAUL 1
 
Birth Place - Taiping, Perak
Date of Birth - 22 December 1946
Marital Status - Married

Awards

Kesatria Mangku Negara (K.M.N) - 1996
Panglima Jasa Negara (PJN) - 1998
 

Academic Qualification

31 December 1970, Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT), Australia – Industrial Accounting

31 December 1968, Footscray Institute of Technology, Australia – Diploma in Business Sudies (Accountancy).

 
Experience
 

30 March 2010 - 16 May 2013 - President, Transparency International

1 May 1973 - 31 March 2008 - Managing Director, Malaysian Sheet Glass Sdn Bhd
1997-1999 - President, Federation of Malaysian Manufacturers

 

Others

 Datuk Low also served as one of the Board Members of Sunway Berhad and Pos Malaysia Berhad before being appointed as a Minister. He also participated actively in numerous international organisations namely the APEC, WTO, ASIAN as well as the Chairman of the Private Sector Taskforce for Free Trade Arrangement.

 

On 1st April 2011, he was appointed as the Deputy Chairman and Commissioner of the Enforcement Agency Integrity Commission (SIAP), and international standard agency that pioneers in enforcement, transformation and implementation of integrity among the enforcement agencies in Malaysia.

 Website: http://paul.jpm.gov.my/

Paul
 
 
CONTACT US
 
PUBLIC COMPLAINTS BUREAU
Prime Minister’s Department
Level 6, Block B1
Federal Government Administrative Centre
62502 Putrajaya, Malaysia
Tel: 603 8000 8000
Fax: 603 8888 3748, 8888 7778
Emel: webmaster[at]pcb.gov.my
 
 
LINKS
Institut Integriti Malaysia(IIM) Jabatan Perkhidmatan Awam(JPA) Ketua Setiausaha Negara MAMPU
myHealth bkpp 1 PEMUDAH 1mocc
Suruhanjaya Perkhidmatan Awam(SPA) my Government Suruhanjaya Pilihan Raya(SPR) Jabatan Perdana Menteri
 
QR code BPA
 
fb   twitter  rss
 
Go to top